Korzystanie z witryny Turbo-centrum.com.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.

Serwis, naprawa i regeneracja turbosprężarek

Trudno byłoby wyobrazić sobie dzisiejszą branżę motoryzacyjną bez popularnej turbosprężarki. Jeszcze do niedawna obecna tylko w samochodach sportowych, obecnie funkcjonuje powszechnie w wielu osobówkach i pojazdach ciężarowych. To fakt, dzięki turbodoładowaniu motoryzacja nabrała niesłychanie szybkiego tempa rozwoju.

Zasady działania turbosprężarki

Mechanizm turbosprężarki w silnikach spalinowych napędzany jest ich gazami wylotowymi, a dostarczone do niego powietrze sprężane i przekazywane do cylindrów. W tym momencie mamy do czynienia z większą mocą silnika. Jak to działa?

Zasada jest prosta, ale bez znajomości budowy turbosprężarki niełatwe jest jej zrozumienie. To niewielkie urządzenie składa się z turbiny i sprężarki, a każdy z tych elementów ma specjalny wirnik w zabudowach przypominających kształtem ślimaki. Obydwa wirniki połączone są wspólnym wałem i scalonych kolejną zabudową. Wirnik turbiny podłączony jest do systemu wydechowego silnika, z którego jest zasilany spalinami.

Spaliny ulegają wydaleniu do układu wydechowego, ale powstały dzięki nim ruch obrotowy wirnika jest przekazywany dalej poprzez wał do wirnika sprężarki. Wpadające przez dolot i filtr powietrze jest w ten sposób sprężane, a następnie schładzane w intercoolerze przed wtłoczeniem do komory spalania.

O wiele większe ciśnienie od tego, które charakteryzuje powietrze atmosferyczne oraz możliwość schłodzenia przyczynia się do wysokiej efektywności pracy silnika wyposażonego w turbosprężarkę.

Czy zastosowanie turbo to tylko efekt większej mocy silnika?

Zazwyczaj przy wyborze samochodu kierujemy się tym czynnikiem, czyli obecność w nim turbosprężarki ma nam zapewnić większą moc silnika. Jednak warto zwrócić uwagę, że to nie jedyne zalety wynikające z zastosowania tego mechanizmu. Proces zwiększenia ilości powietrza poprzez jego sprężenie i dostarczenie do komory spalania powoduje lepszą charakterystykę pracy silnika, a więc dostarczenie więcej tlenu w tej samej jednostce czasu ma bezpośredni wpływ na lepsze spalanie przy zachowaniu tych samych obrotów i danej pojemności. Ma to również przełożenie na redukcję szkodliwych dla ludzi i środowiska naturalnego gazów i co ważne mniejsze zużycie paliwa.

Pamiętajmy! – turbosprężarka to urządzenie, o które należy dbać!

Zasada pracy turbosprężarki jest prosta, ale jej mechanizm dość skomplikowany i narażony na ogromne przeciążenia i wysoką temperaturę dochodzącą np. w silnikach benzynowych do 900°C. A zatem zachowanie funkcjonowania turbo w jak najlepszej kondycji wymaga stosowania zaleceń producenta. Dotyczy to przede wszystkim oleju dedykowanego do danego silnika, którego zadaniem jest również smarowanie turbosprężarki. W innym przypadku czeka nas w najlepszym razie jej naprawa lub – co gorsza – wymiana. Oczywiście to nie jedyna rzecz, o której musimy pamiętać, by nagła regeneracja turbosprężarek nas nie dotyczyła:

  • uruchomiony silnik musi chwilę pracować na tzw. jałowym biegu, co pozwoli na dotarcie oleju do turbiny i wszystkich zakamarków jednostki napędowej,
  • po szczególnie dynamicznej lub długiej jeździe nie wyłączamy natychmiastowo silnika – wystarczy pozostawić jego pracę na jałowym biegu przez kilkanaście sekund, a w niektórych sytuacjach nawet kilka minut,
  • sprawdzamy regularnie poziom i stan oleju w silniku, ponieważ to brak właściwej kontroli, a w konsekwencji brak smarowania jest głównym powodem częstych usterek i konieczności naprawy mechanizmu,
  • systematycznie wymieniamy olej silnikowy i filtr z zachowaniem ich najwyższej jakości,
  • zgodnie z zaleceniami warto udać się na serwis turbosprężarek i dokonać okresowego przeglądu.

Niezależnie od przyczyn powstania awarii skorzystanie ze specjalistycznej pomocy, jaką jest regeneracja turbo w naszej firmie, pozwala uzyskać sprawność fabrycznego mechanizmu.

Komentarze

comments8

Rekomendacje

small24

Gościmy

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.